Srpnový výkyv na akciových trzích nám připomněl jejich přirozenou kolísavost, říká Ján Hanzo

8 min.

Začátkem srpna jsme byli svědky relativně prudkého poklesu světových akciových trhů. Spouštěčem byly hospodářské výsledky amerických technologických gigantů a obavy z nástupu recese v USA. Následoval nejprudší pád japonského akciového trhu od roku 1987, který však byl během dvou dnů vymazán. Jak má podobné otřesy vnímat dlouhodobý investor do akciového trhu, který v případě investiční společnosti INVESTIKA představuje investiční fond EFEKTIKA, otevřený podílový fond? Odpovídá jeho portfolio manažer Ján Hanzo.

Jak relativně prudký, avšak jen dočasný propad akciových trhů na začátku letošního srpna hodnotíte?   

Investor, který se rozhodne pro akcie, si musí být vědom, že na základě historického pozorování jsou období růstu v průměru střídané alespoň jednou za rok průměrným cenovým poklesem o cca 10 %. A takového poklesu jsme nebyli svědkem již více než rok. Srpnový pokles tak vidím jako očekávatelnou a nakonec jen velmi krátkou korekci historicky mimořádně dlouhého období růstu akciových trhů, která se dala očekávat. Co je však důležité, je, že nám připomněl přirozenou vlastnost akciových trhů, kterou je právě krátkodobá cenová kolísavost. Ekonomika a trhy se vyvíjejí v cyklech, nic neroste bez přestání. To ale současně nijak nepopírá silný růstový potenciál akcií na delším horizontu, který je založený na historických datech sahajících desítky let do minulosti. Zjednodušeně se dá říci, že po sečtení všech období propadu a všech období růstu vždy na delším horizontu jednoznačně převažuje růst, který je navíc ze všech hlavních investičních aktiv největší. 

Investiční fond EFEKTIKA, jehož jste portfolio manažerem, investuje do tzv. burzovně obchodovaných fondů (ETF), které kopírují nejznámější americký index S&P 500. Jak se výkyv na indexu podepsal?  

I po nejhlubším poklesu na začátku srpna se index pohyboval velice blízko svého historického vrcholu. Z dlouhodobého hlediska tak šlo o standardní krátkodobý cenový výkyv. I při největším poklesu v rámci cenové korekce na začátku srpna byl index S&P 500 stále o zhruba 9 % výše než na začátku roku 2024.

A jak se pokles indexu projevil ve výnosu EFEKTIKY?

S ohledem na naši aktivní správu, kdy do S&P 500 neinvestujeme ihned celý objem investice našich klientů, se pokles indexu nepromítá v poměru 1:1. Naše aktivní správa tak tlumí dopad vlivu trhu na portfolio EFEKTIKY. Od začátku roku k 5. srpnu 2024 vydělala CZK měnově nezajištěná třída investičního fondu EFEKTIKA svým klientům 8,92 % CZK, zatímco u CZK měnově zajištěné třídy to bylo dokonce 11,27 %. To bylo více než zhodnocení samotného indexu S&P 500 o 8,88 %. K 5. srpnu 2024 byl 12měsíční výnos dokonce 21,25 % u nezajištěné třídy fondu EFEKTIKA a 23,58 % u zajištěné třídy. Hodnota indexu S&P 500 oproti tomu za poslední rok vzrostla jen o 15,82 %.

Co zkušenost s výkyvem akciových trhů ze začátku srpna znamená pro investory, jaký „vzkaz“ si z něho mají odnést? 

Těch vzkazů je určitě více. Prvním z nich je, že každý cenový pokles má v sobě i pozitivní stránku – je totiž příležitostí k výhodnému nákupu. Ten, kdo investuje pravidelně např. na měsíční bázi, si za jednotku své pravidelné investice v období poklesu trhu nakoupí větší podíl než v obdobích růstu. Aby však investoři dokázali využít onoho růstového potenciálu akcií na dlouhém horizontu i „slev“ v dobách poklesu trhu, musejí svůj investiční horizont alespoň o délce 10 let dodržet. Rozhodně tedy není na místě investice při prvním poklesu trhu vybírat či přerušit pravidelné investování! Ne nadarmo se říká, že investor by při investování do akciového trhu měl nastavit pravidelnou platbu a pak už jen zavřít oči a nechat své peníze a hlavně čas pracovat.

Po zkušenosti s finanční krizí v letech před cca 15 lety se investoři někdy obávají, zda nemůže přijít něco podobného. Jak pravděpodobné to podle vás je? 

Lidé, kteří se nepohybují ve financích, si možná ani neuvědomují, v jak odlišném světe z pohledu fungování finančního trhu žijeme. Dá se říci, že svět se z neblahé zkušenosti s finanční krizí v letech 2008 a 2009 naštěstí poučil. Významně se zpřísnila regulace a pravidla fungování trhu, prohloubila se ochrana investora a také banky jsou celosvětově lépe řízené a vybavené kapitálem. Účastníci finančního trhu jsou proto výrazně lépe připraveni odolávat tržním výkyvům, než tomu bylo např. právě v roce 2008, kdy vypukla finanční krize. Míra rizikovosti investování se díky tomu snížila. To ale neznamená, že už nikdy žádná krize nepřijde. I krize jsou ale součástí cyklického vývoje, kdy se střídají lepší časy s těmi horšími, a i z recese či dokonce krize se ekonomika dokáže vždy po čase oklepat.

Reakcí centrálních bank na finanční krizi po roce 2008 bylo dramatické a dlouhodobé snížení ceny peněz až k nule nebo v některých případech dokonce do záporu, což však přispělo ke vzniku dalších nerovnováh včetně dramatického vzestupu inflace. Máme už i toto období definitivně za sebou?

Myslím, že ano. Svět funguje už nějakou dobu s vyššími sazbami, což přirozeně omezuje zadlužování i pákové investování (investování s vypůjčenými penězi), které se tak rozvinulo v období mimořádně nízkých úrokových sazeb. Vyšší cena peněz tak podporuje stabilitu finančního systému a jeho schopnost dostat se do rovnováhy v případě, že dojde k nějakému výkyvu.  

Upozornění:

Toto propagační sdělení vytvořila INVESTIKA, investiční společnost, a.s. (dále jen „společnost”) a je platné k 13. 08. 2024. Některé informace o společnosti a investičních fondech obhospodařovaných a administrovaných společností uvedené v tomto materiálu mohou být pro účely tohoto sdělení a jejího rozsahu zjednodušeny. S investováním jsou spojena rizika. Hodnota investic může stoupat i klesat. Údaje o minulých výnosech uvedené v tomto dokumentu nejsou zárukou budoucího vývoje. Společnost nepřebírá odpovědnost za ztrátu nebo škodu způsobenou použitím jakékoliv informace obsažené v tomto dokumentu a doporučuje investorům konzultovat investiční záměry s odbornými poradci, včetně daňových poradců. Kompletní informace o podmínkách investování do investičního fondu lze nalézt v českém jazyce na www.investika.cz. 

Další články

Jak vzniká výnos našeho INVESTIKA realitního fondu?

Jak vzniká výnos našeho INVESTIKA realitního fondu?

Mobilita mezi fondy rodiny INVESTIKA umožňuje snadný přesun do dlouhodobých produktů

Mobilita mezi fondy rodiny INVESTIKA umožňuje snadný přesun do dlouhodobých produktů

INVESTIKA & DIP v týdeníku Euro

INVESTIKA & DIP v týdeníku Euro

Váháte?
Pomůže vám aplikace i specialisté

Na investování nemusíte být sami. Pokud chcete, aby vám s výběrem poradil specialista a nastavil vám vše na míru od A do Z, obraťte se na svého finančního poradce, nebo si ho najděte z řad s námi spolupracujících investičních zprostředkovatelů. Poradce spolu s vámi sestaví finanční plán, který plně zohlední vaši situaci, cíle i toleranci k riziku. Jestliže už víte, jakou investici hledáte, ale chtěli byste vidět černé na bílém, co vám do budoucna může přinést, pomůže vám naše mobilní aplikace INVESTIKA pod palcem.