INVESTIKA realitní fond rozšířil svoje portfolio do Chorvatska

4 reading_minutes

Praha, 19. července 2022 - Nejnovějším přírůstkem do portfolia INVESTIKA realitního fondu se staly čtyři hektary pozemků na chorvatském poloostrově Istrie. Území určené k developerské výstavbě je mimořádné nejen vlastním přímým vstupem do moře, ale také svojí exkluzivní polohou v jedné z turisticky nejvyhledávanějších lokalit chorvatského Jadranu.

Na parcelách v katastru obce Fažana přímo naproti národnímu parku Brijuni poblíž města Pula v budoucnu vznikne až 30 vícepatrových luxusních vil. Celková očekávaná hodnota projektu přesahuje 100 milionů eur. „Nemovitostí tohoto typu je v Chorvatsku nedostatek a poptávka tak výrazně převyšuje nabídku. Projekt díky tomu má velký potenciál atraktivního budoucího zhodnocení a do portfolia fondu se jako doplňkové aktivum skvěle hodí,“ uvedl portfolio manažer INVESTIKA realitního fondu Václav Kovář.

Pro největší nebankovní retailový realitní fond v Česku a na Slovensku představuje nová chorvatská akvizice další krok k naplnění jeho vize. Tou je spravovat portfolio nemovitostních aktiv napříč Evropou v celkové hodnotě jedné miliardy eur. V současnosti dosahuje fondový kapitál INVESTIKA realitního fondu 12,1 miliardy korun (téměř 500 milionů eur).

Nejbližším milníkem v nově získaném chorvatském projektu nyní bude schválení územního plánu rozvoje v takzvané Tourist Development Area – zóně, kde místní úřady počítají s rozšiřováním zázemí pro turisty. Po získání všech potřebných povolení fond plánuje pozemky připravit pro výstavbu. „V návaznosti na to z naší strany připadá v úvahu jak dlouhodobé vlastnictví s pozdějším prodejem samotného pozemku, tak i development a následný prodej či pronájem nových vil. Případně můžeme zvolit kombinaci obou variant,“ popsal Kovář možnou budoucnost parcel.

Akvizice pozemků v Chorvatsku přichází v situaci, kdy se fondy z rodiny INVESTIKA v čele s INVESTIKA realitním fondem těší silnému zájmu nových klientů. Jen za první pololetí letošního roku investoři do fondů z rodiny INVESTIKA vložili 2,2 miliardy korun, čímž o téměř pětinu překonali rekordní druhé pololetí roku 2021. „Na jedné straně je to dáno vysokou inflací, jež lidi motivuje prostředky investovat, aby neztrácely kupní sílu. Zároveň si ale investoři v současném prostředí rostoucí nejistoty vybírají častěji konzervativní nástroje, jako je právě náš fond, protože například u akcií vnímají nárůst volatility. Pro investory je určitě zajímavé i dlouhodobě nadinflační zhodnocení, na něž se svými produkty cílíme.“ přibližuje stávající situaci na trhu Petr Čížek, předseda představenstva INVESTIKA investiční společnosti, jež INVESTIKA realitní fond obhospodařuje. Pro letošek Čížek očekává výnos fondu v horní polovině dlouhodobého výkonnostního cíle, který činí 4-6 % ročně.